» Ansasayfa » Haberler

Bunu Paylaş

Havuz Suyu Operatörlüğü - Havuz Kullanım Kuralları - Havuz Hijyen Kuralları - Kişisel Hijyen


Havuz  operatörlüğü kurs bilgisi


GENEL HİJYEN VE SU İLE BULAŞABİLEN HASTALIKLAR

HİJYEN NEDİR ?

HİJYEN NEDİR ? Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü HİJYEN denir . Hijyen ne demektir? Sağlığın korunması için, her türlü hastalık etmeninin ortamdan uzaklaştırılmasıdır.

HİJYEN:

HİJYEN Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır . Aynı zamanda kişi ve toplum olarak insan sağlığının korunması ve geliştirilmesini hedefler. Hayatın daha verimli, sağlıklı düzeyde uzun süre devamı için, sağlıkla ilgili bilgileri bir sentez halinde uygular.

Kelime olarak “sağlam’’, “sağlıklı’’ anlamına gelir.

Bilgi Sunum:

H ijyen; - Sosyal Hijyen - Çalışma Hijyeni - Okul Hijyeni - Çevre Hijyeni - Kişisel Hijyen

KİŞİSEL HİJYEN:

KİŞİSEL HİJYEN Bireyin sağlığını sürdürmek için yaptığı “ÖZBAKIM’’ uygulamalarını içerir.

KİŞİSEL HİJYEN NEDİR?

KİŞİSEL HİJYEN NEDİR? Kişisel hijyenin amacı, hastalık yapıcı mikropların vücuda bulaşmasını ve çevreye yayılmasını önlemektir. Kişisel temizliğimize gereken önemi verir ve dikkatli davranırsak bir çok mikrobun vücudumuza girmesine engel olabiliriz.

Kişisel temizlik, sağlıkla yakından ilgilidir. Pek çok hastalık mikrobunun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiği bilinmektedir.

Kişisel Hijyen Konusu İçinde; Vücut Bakımı Ve Temizliği, Yüz-boyun Temizliği, El Temizliği, Ayak Temizliği, Kulak Temizliği,

Saçların Temizliği, Ağız- Diş Bakımı, Beslenme, Tuvalet Alışkanlığı Ve Temizliği Giyim Konuları yer almaktadır.
 
Unutmayın !... Birçok enfeksiyon hastalığının kontrol ünde kişisel hijyen alışkanlıkları çok önemli dir.

KİŞİSEL HİJYENLE NELER KAZANIRIZ::

KİŞİSEL HİJYENLE NELER KAZANIRIZ: 1- Vücut salgıları, atıklar, mikroplar vücuttan uzaklaşır. 2- Kişi rahatlar , dinlenir, gevşer, kas gerginliği azalır. 3- Derinin sağlıklı olmasını sağlar.
4- Bireyin genel görünümünü olumlu hale getirir. 5- Bireyin kendine olan güvenini arttırır .

Bilgi Sunum:

Temizliğin sadece GÖRÜNÜR KİRLENME olduğunda yapılması yeterli değildir. Uykudan uyanınca yüzün yıkanması Dişlerin fırçalanması Çamaşırların değiştirilmesi GÜNDELİK TEMİZLİK uygulamalarıdır…

Bilgi sunum:

Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Temizlik Alışkanlığı Çocuklara bizzat örnek olunarak, yaptırılmalı yaşayarak öğretilmelidir. Çünkü, sağlam bir nesil için temizlik uygulamaları şarttır.

BilgiSunum:

Su ve sabun olmadan temizlikten bahsedilemez. Başta kendi sağlığını olmak üzere, herkesin sağlığını korumanın en önemli aracı “ŞAHSİ TEMİZLİK’TİR”

Mikroorganizmalar (Göz ile Göremediğimiz Canlılar ):

Mikroorganizmalar (Göz ile Göremediğimiz Canlılar ) Suda Havada Toprakta Hayvanlarda İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerde İyi pişirilmemiş et ve balıklarda İyi yıkanmamış kaplarda İnsan ve hayvanların idrar ve dışkılarında bulunur. (1 mm3 dışkıda 300.000 bakteri)

Mikroorganizmalar en çok el ile bulasır:

Mikroorganizmalar en çok Kirli eller ve kirli sular ile bulaşır.

Ellerimizi ; Tuvalete girmeden önce ve sonra W.C

Ellerimizi ; Hayvanları sevdikten sonra

Ellerimizi ; Gıdalara el sürmeden önce ve sonra

Ellerimizi ; Çiğ et, balık, veya tavukla temas ettikten sonra yıkamalıyız.

Eller öksürüp-hapşırdıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Özellikle grip gibi hastalıklarda öksürüp-hapşırdıktan sonra ellerin yıkanmaması bulaşmaya neden olur .

Ellerimizi bol sabun ile akan su altında 10-20 saniye kuvvetli şekilde, parmaklarımız ve bileklerimiz dahil ovalayarak yıkamalıyız.

Mikroplar kuru yüzeylerde büyüyemez ve çoğalamazlar. Bu nedenle ellerimizi yıkadıktan sonra iyice kurulamalıyız .

Bilgi Sunum:

Bütün dünyada olduğu gibi su ve besinlerle bulaşan enfeksiyon hastalıkları ülkemizde de halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Bu hastalıklar önemli salgınlara neden olmaktadırlar.

Bilgi Sunum:

Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklar: Tifo Salmonella türleri Basilli Dizanteri (Şigella) Amipli Dizanteri ( Entameoba Histolitica) Ani Başlayan Sulu ve Kanlı İshaller Kolera Sarılık (Hepatit A) vb...

Bilgi Sunum:

Bu Hastalıklar ; -Genellikle ağız ve dışkı yoluyla bulaşırlar. Yani kirlenmiş olan su ve besinler aracılığı ile sağlam kişileri enfekte ederler. -Özellikle KÖTÜ HİJYEN KOŞULLARINI severler.

Bilgi Sunum:

Doğru el yıkama şekli ve alışkanlığının insanlara kazandırılması halinde bu hastalıkların sıklığında önemli azalmalar olacaktır . El yıkama tekniği (Sağ. Bak.) 1. El yıkama öncesinde takı ve mücevher gibi aksesuarlar çıkarılır. 2. Akmakta olan su altında eller ıslatılır. 3. Bilekler, avuç içi, ellerin sırt ve parmak araları ile tırnakların kenar ve uçları sabun ile köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturulur. 4. Eller su altında iyice durulanır. 5. Eller bileklerden başlayarak kağıt havlu ile kurulanır. 6. Aynı kağıt havlu ile musluk kapatılır.

Bilgi Sunum:

Başta sarılık (Hepatit A) virüsu olmak üzere dışkı-ağız yoluyla bulaşan hastalıkların kontrolünde en etkili yöntem el yıkama alışkanlığıdır.

Bilgi Sunum:

Kişisel temizlik günlük yapılmalı ve hatta günde birkaç kez tekrarlanmalıdır. El de bulunan flora özellikleri; GEÇİCİ FLORA: Cildin yüzeyel kısmına kolonize olur ve uzaklaştırılabilir. KALICI FLORA: Cildin derin tabakalarında bulunan bakterilerdir, uzaklaştırılamaz .

Bilgi Sunum:

Ağız temizliği ve özellikle dişlerin temizliği çok önemlidir. Herkesin kendine ait bir diş fırçası olmalıdır.

Bilgi Sunum:

Dişler düzenli olarak her öğün sonrası fırçalanmalıdır, en azından sabah-akşam…

Bilgi sunum:

Kulak temizliğinde özellikle kulak kepçesinin arka bölümlerindeki temizliğe dikkat etmek gerekir. Kulağa zarar verebilecek ucu sivri cisimlerden kaçınmalıdır.

Bilgi Sunum:

Tırnaklarımızın kısa ve temiz olmasına özen göstermeliyiz. El tırnakları HİLAL şeklinde ayak tırnakları DÜZ kesilmelidir.

Bilgi Sunum.

Tırnak bakımının haftada en az bir kez uygulanması gerekir. Ayak tırnakları yanları alınmadan düz kesilmelidir. Ayak temizliği mantar hastalığı gibi hastalıklardan korunma açısından son derece önemlidir.

Bilgi Sunum:

Kişinin kendine ait bir tırnak makası mutlaka olmalıdır .

Bilgi Sunum:

Kişisel bakım amacıyla (sakal traşı, manikür ..vb.) berbere gidiliyor ise; mutlaka kişinin kendine ait bakım malzemelerinin kullanılması, kan yoluyla bulaşan hastalıkların ( Hepatit B, AIDS. vb.) önlenmesi için önemlidir.

Bilgi sunum:

Mikroorganizmalar 20 dakika gibi bir zamanda büyür. Şartlar uygun olduğunda bir mikroorganizmadan 12 saat sonra bir milyar mikroorganizma ürer.

Mikroorganizmalar :

Mikroorganizmalar Su ve besinlere dışkı ile temas sonucu bulaşır .

İçme suyu olarak temiz su kullanmalı Temizliğinden emin olunmayan sular kesinlikle içilmemeli Şüpheli durumlarda su kaynatılmalı veya filtre edilmeli

Bilgi Sunum:

Tuvalet temizliğine özen gösterilmelidir.

Bilgi Sunum:

Tuvaletleri her zaman temiz tutmalıyız. Klozetin kapağını kapattıktan sonra suyu çekmeliyiz. Çünkü sıçrayan su hepatit A, tifo vs hastalıklara neden olabilir.

Bilgi Sunum:

Sonuç olarak; Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden ve besin temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

Bilgi Sunum:

Temizlik, kişisel ve sosyal sağlığın dayandığı bir temel olmanın yanında, toplum içinde yaşamanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Günümüzde insanların uygarlık düzeyini gösteren ana ölçü temizliktir. Uygar insan vücut, giyecek ve çevre temizliğine önem veren insandır. Su medeniyettir medeniyyetin temel ölçüsü temizliktir.

HAVUZLARIN HİJYEN KURALLARINA UYGUN OLARAK KULLANILMASI :

Havuzlar, gerekli temizlik kurallarına uyulmadığı zaman çeşitli enfeksiyona davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, Sağlık koşulları iyi olmayan havuzların özellikle gözde konjonktuvit, kulakta dış kulak yolu iltihabı, burunda rinit, sindirim siteminde gastroenterit, Hepatit A, idrar yolunda üretrit, sistit ve ciltte de çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceğini belirtiyor.

Havuzların en sık neden olduğu enfeksiyonların başında ise, tıpta KONJONKTİVİT denilen göz iltihapları geliyor. Bunu takiben; blefarit ( Göz kapaklarının serbest kenarlarındaki salgı bezlerinin iltihabi hastalığına blefarit adı verilir ) ve ARPACIK

Tıpta konjoktuvit denilen göz iltihapları gözlerde kızarıklık, yanma, batma, ışık duyarlılığı, sulanma, çapaklanma ve göz kapaklarında şişme, ağrı ve bazen de görme bulanıklığı gibi belirtiler gösterir. Basit göz iltihaplarının tedavisi zor değildir. Ancak, kişinin bu belirtiler ortaya çıkar çıkmaz, bir hekime başvurması gerekir.

Göz iltihapları açısından tehlikeli olan, tıpta "havuz konjonktuviti' dediğimiz ve özel bir virüs ile oluşan göz iltihabıdır. Bu virüsün iltihapları salgın şeklinde görülür. Tedavisi zordur, her ilaca cevap vermez ve gözde ağır zedelenmeye neden olur. Virüs, bulunduğu ortamda uzun süre Canlı kalabilir. Çok bulaşıcı olduğu için hızla yayılır ve salgın yapar.

Bilgi Sunum:

Diğer önemli bir konu ise alerji. Yaz ile artan güneş ışınları, toz ve polenlerin yanında, Sudaki Klor ve bazı tahriş edici Madde lerin de etkisinin eklenmesi ile alerjik şikâyetlere daha sık rastlanır. Kendini gözlerde kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma, sulanma, çapaklanma, ışığa karşı duyarlılık, ağrı, bazen görme bulanması gibi şikâyetlerle belli eder. Tıbbi tedavi şarttır.

Bilgi Sunum:

Havuzda hijyen çabuk bozulur, Çok sayıda ve farklı alışkanlıkta olan kişilerin kullanımı nedeniyle havuzlarda hijyen çok çabuk ve sık bozulur. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Bilgi Sunum:

Her Gün, havuz ve tüm çevresi temizlenmelidir. Bu temizlik sırasında tuvalet duş gibi alanlar ile soyunma dolapları, şezlonglar gibi malzemelere büyük özen gösterilmeli ve uygun dezenfektanlarla dezenfekte edilmelidir.

Bilgi Sunum:

Havuza girmemesi gereken kişiler…. Cildinde sıyrık, kesik, mantar ve diğer enfeksiyonlar olan kişiler,göz -burun-kulak enfeksiyonu olan kişiler, ishal olan kişiler, bu durumları iyileşinceye ya da geçinceye kadar havuza girmemelidir. Aksi takdirde enfeksiyonlarının iyileşmesi zaman alır.

Önemli uyarılar::

Önemli uyarılar: - Klor kokmayan havuza asla girmeyin - Temiz olduğundan emin olunmayan ve suyu klor kokmayan havuzlara girmeyin. - Havuzun suyu da, içi de, çevresi de, duş alanı da mutlaka temiz olmalıdır. - Havuzu kullanan kişilerin de temiz olup olmadıklarına dikkat edin.

Bilgi Sunum:

Havuz Suyunun içilebilir kalitede ve berrak olmasına çok dikkat edin. - Çok temiz bile olsa havuz suyunu kesinlikle yutmayın. - Havuz suyuna zaman zaman bakteriyolojik analizler yapılmalıdır. - Havuzdaki klor miktarının az oluşu da; fazla oluşu da zararlıdır. - Havuz ve çevresi uygun dezenfektanlarla dezenfekte edilmelidir.

Bilgi Sunum:

- Havuz suyu Sıcaklığı 27 dereceyi geçmemelidir. - Havuza girerken duş alınmalı, ayaklar antiseptikten geçirilmelidir. - Kulak enfeksiyonlarına karşı, kulak tıkaçları kullanılmalıdır.

HAVUZ KULLANIM KURALLARI :

HAVUZ KULLANIM KURALLARI Açık yarası, bandajı, kesiği ve cilt hastalığı bulunanlar havuzu kullanmamalıdır

Bilgi Sunum:

Havuz kullanımı öncesi (sauna sonrası) duş alınması ve girişteki dezenfektanlı suya ayakların batırılması hijyen açısından önemlidir.

Bilgi Sunum:

Havuza girmeden önce varsa ağzınızdaki sakızı çıkarmanız sağlığınız açısından önemlidir. Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi

Bilgi Sunum:

Kullanıcılar havuza girmeden önce bütün takılarını çıkarmalıdır.

Bilgi Sunum:

Havuz çevresine sadece yüzme amaçlı malzemeler getirilmelidir. Terliksiz, günlük giysiler, ayakkabı, çanta, torba ve benzeri eşyalar ile havuz alanına girilmemelidir Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi

Bilgi Sunum:

Kullanıcılar mayo, şort vb. giymelidir. Yüzme amaçlı üretilmiş kıyafetler dışındaki ürünlerle havuza girilmez.

Bilgi Sunum:

Dışarıda kullanılan ayakkabılarla havuz çevresine girilmemesi gerekir

Bilgi Sunum:

Hepatit A ve B aşısı olmayan çocuklar havuzlara gönderilmemeli. Havuz kenarlarında yiyecek yenmemeli ve sigara içilmemeli. Ateşli hastalık ya da ishal geçirirken havuza girilmemeli.

Bilgi Sunum:

Islak mayoyla oturmamalı. Sık çamaşır değiştirilmeli. Temiz ve hijyenik olmayan tuvaletler kullanılmamalı. Naylondan imal edilmiş ve dar olan kıyafetler kullanılmamalı.

Bilgi Sunum:

Ayaklar, antiseptik suya batırılarak dezenfekte edilmeli. Havuzda su yutmamaya dikkat edilmeli.

Bilgi Sunum:

Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanılmalı. Ciltte sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrası su ve sabunla temizlenmeli.

Bağlantılar


Su Analizi Raporu


2010 © Copyright Osmanlı Su - Tüm Hakları Saklıdır.
Havuz Suyu Operatörlüğü, Havuz Kullanım Kuralları, Havuz Hijyen Kuralları, Hijyen kuralları, Kişisel Hijyen bilgileri