» Ansasayfa » Haberler

Bunu Paylaş

Artezyen nedir - Artezyen kuyusu - artezyen nasıl açılır ?


Artezyen Nedir? Nasıl açılır?

Elmas ve tijler eklenir elmas ile köpüklü su verilip delinerek açılan ve havakopresörü ile açılmakta olan delginin metresine göre basınçlı  hava basılarak delgiden çıkan malzeme dısarı  atılmak suretiyle suya ulasılma çalışmasına ertezyen denir ve Artezyen bu şekilde açılır , toprak zeminde ve kaya zeminde zeminin yumusaklığı,ve sertliğine göre artezyen çalışması farklılık göstermektedir.

Artezyen, Su sızdırmayan iki veya daha çok sayıdaki yeraltı tabakaları arasında kalan basınçlı suların sondaj usulüyle yeryüzüne tazyikli bir şekilde çıkmasını sağlayan gelgi yani kuyudur.

Tazyikli su çıkan kuyulara Fransızcada, -Fransa’nın Artois köyü civarında 12. yüzyıllarda çok miktarda bulunduğu için- artois denmektedir.

Türk kültürünün Fransız kültürü etkisinde kaldığı Tanzimat döneminde bu kelime Türkçeye “artezyen” olarak girmiş ve yerleşmiştir. Çanak şeklinde olup taşıdığı Suyla kuyuyu besleyen bölge, geçirimli olan üst kısımlardan giren su ile beslenir.

Zamanla su ile dolan bu bölgede bir Basınç meydana gelir. Bölgenin çukur kısmına yeryüzünden sondaj ile bir kuyu açılırsa, fizikte çok iyi bilinen bileşik kaplar prensibine göre su yeryüzüne tazyikli bir şekilde çıkar. Suyun tazyiki, su geçirmez bölgenin durumuna ve kuyunun açıldığı yere bağlıdır. Su geçirmeyen bölgenin açık olan ve suların dolmasını sağlayan uç kısımlarına “beslenme bölgesi” denir.

Artezyen kuyuları sondaj aletleriyle arazi delinerek ve delinen kısma sondaj için yapılmış özel drenaj pimaş borular konmak suretiyle inşa edilir.

Bu boruların su seviyesi boyunca kalan kısımlarında pekçok delikler bulunur. Deliklerin işletme esnasında tıkanmaması için boru ile sondaj deliği arasında kalan boşluk içten dışa doğru büyüklükleri küçülecek tarzda çakıl ve iri kum ile doldurulur.

Bazı petrol kuyularından petrolün fışkırması artezyen kuyusundan suyun fışkırmasına benzer. Artezyenden farklı olarak petrol fışkırmasına, petrol yatağında bulunan Gazların Basıncının da tesiri vardır.

Daha fazla bilgi için hizmetlerimiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..


artezyen nedir nasıl açılır artezyen nedir yer altı suyu


Bağlantılar


Su Analizi Raporu


2010 © Copyright Osmanlı Su - Tüm Hakları Saklıdır.
Artezyen nedir - Artezyen kuyusu - artezyen nasıl açılır ? artezyen suyu nasıl çıkartılır, sondaj